Czy warto kupować książki 2-latkom na święta?

Kupowanie prezentów 2-latkom bywa problematyczne. Dzieci nie są jeszcze świadome tego co dostaną pod choinkę. Można spróbować z zabawką albo pluszakiem, ale 2-latkowie mogą szybko znudzić się takim prezentem. Wielu rodziców zastanawia się jeszcze nad książkami. Pozwalają one oswoić się z literami od najmłodszych lat. Czy książki dla 2 latka pod choinkę to naprawdę dobry pomysł?

Dlaczego warto kupować książki najmłodszym?

Wydawać by się mogło, że 2-latkowie niewiele są w stanie nauczyć się w tak młodym wieku. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. To właśnie w najmłodszych latach życia dzieci są najbardziej zafascynowane światem. Warto im w tym wieku pokazywać jak najwięcej literek i kolorowych obrazków. Może się to przełożyć na zwiększone umiejętności czytania w przyszłości. Książka jest też znakomitą okazją do wspólnego spędzania czasu. Kilka wieczornych minut spędzanych na czytaniu dziecku pomoże mu zasnąć.

Jakie książki kupować 2-latkom?

Książki dla 2 latka nie powinny skupiać się na skomplikowanym słownictwie. Powinny być krótkie i zwięzłe. Nie mogą być ścianą tekstu, gdzie dziecko otrzyma zbyt dużo informacji. Podstawą są kolorowe obrazki, które pomogą 2-latkowi skojarzyć słowo ze zwierzęciem albo przedmiotem. Dziecko nie nauczy się w tym wieku czytać, ale może przyzwyczaić się do wyglądu liter oraz cyfr. Książki powinny też opowiadać proste historie, które opierają na sytuacjach z codziennego życia. Dobrze, gdy na obrazkach znajdują się przedmioty używane przez dziecko, przez co bardziej utożsami się z ilustracją.

Ciekawe tytuły dla 2-latków

Wbrew pozorom na rynku znajduje się mnóstwo książek dla 2 latków. Przykładem są “Kotki Chcą Spać” Barbary Castro, która idealnie nada się do wieczornego usypiania. Dla chłopców idealna może być “Wielka Księga Pojazdów”, w której znajdą się podobne samochodziki jak w pokoju. Dzięki dużym ilustracjom pomogą wybrać ulubioną ciężarówkę albo pociąg. W przypadku dziewczynek warto wypróbować książkę “Jadzia Pętelka idzie spać”, która opowiada o problemach z zaśnięciem.

 

Tagged , , ,