Prezenty dla dzieci

Coraz więcej mówi się o problemie z czytaniem książek przez Polaków. Niestety wszystkie wyniki badań i prognozy są prawdziwe. Z roku na rok sięgamy po lektury coraz rzadziej. Eksperci doszukują się źródeł problemu już w dzieciństwie, ponieważ już w najmłodszych latach życia sprawa czytania książek jest zaniedbywania przez wielu rodziców. W poniższym tekście przyjrzymy się jak temu problemowi zaradzić. W jaki sposób wybrać na przykład książki dla 2 latka (https://www.taniaksiazka.pl/prezenty/10-ksiazek-dla-dzieci-do-2-lat-sprawdzonych-przez-dzieci)?

Co czytać dzieciom?

Wielu dorosłych z pewnością obawia się, że czytana książka okaże się zbyt trudna i niezrozumiała dla dziecka, w związku z czym zniechęci się ono do czytania już na początku przygody z lekturami. Porozmawiajmy z osobą w wydawnictwie lub księgarni. Pracujące tam osoby przeważnie mają bardzo dużą wiedzę o książkach na półkach, dzięki czemu pomogą nam wybrać pozycję dla naszej małej pociechy. Możemy również poszukać informacji sami w Internecie. Witryny wydawnictw zawierają podziały na kategorie wiekowe oraz kompleksowe opisy, recenzje i opinie. W przypadku lektur dla dwulatków są to przeważnie książeczki o zwierzętach, zabawkach lub pojazdach. Liczba tematów jest tu oczywiście ograniczona. Możemy jednak zwrócić uwagę na ilustracje i wybrać te, które wydają się nam najprzyjemniejsze.

Co dać dzieciom?

Nie jest to żart. Naprawdę istnieją książki, które możemy dać dzieciom i które będą mogły “używać” bez naszej pomocy. Nie są to oczywiście lektury z dużą ilością tekstu. Przeważnie nie zawierają go w ogóle. Chodzi tutaj bardziej o samą ideę przyzwyczajania się do książek i korzystania z nich. Ale o jakich konkretnie przedmiotach mowa? Mogą to być na przykład plastikowe książeczki, które nasza pociecha będzie zabierze nawet do kąpieli. Na wodoodpornych stronach znajdą się różne kształty, sylwetki zwierząt lub pojedyncze literki. Drugim popularnym rodzajem tego typu książek są takie z grubymi (często nawet tekturowymi) stronami. Taka forma służy oczywiście ochronie przed podarciem papieru oraz ułatwia korzystanie z książki przez dzieci.

 

Tagged , ,